Gösterge Lambaları

hararet

1. Hararet Göstergesi

Eğer aracınızda bu gösterge uyarısı yanıyorsa aracınızı kenara çekin. Motorunuzun fazla ısındığı, motor soğutma suyunuzun fazla ısınmış olabileceğini belirtir. Motoru durdurun ve soğumasını bekleyin. Motorunuz soğudukdan sonrada en yakın servise başvurunuz.

2. Lastik Basınç Göstergesi

Lastik basıncınızın düştüğü durumda bu gösterge devreye girmektedir. Aracınızı kenara çekip lastik basıncınızı kontrol etmelisiniz.

basınç
abs

3. ABS Fren Sistemi Göstergesi

ABS ışığının sürekli yanması halinde ABS fren sisteminizin devre dışı kaldığın gösterir. Fren sisteminiz çalışmaya devam edicektir. ABS sisteminizin yeniden çalışır duruma gelmesi için servise başvurmanız gerekir.

4. Akü/Sarj Göstergesi

Bu gösterge akünüzün boşaldığını gösterir. Gösterge aracınız çalışırken yanarsa gereksiz elektrik aksamını (direksiyon ısıtma,klima,koltuk ısıtma) devre dışı bırakıp acilen servise gitmeniz gerekmektedir.

aküsarj
yakıt

5. Yakıt Miktarı Göstergesi

Yakıt göstergesinin yanması aracınızda 7 litre yakıt kaldığını belirmektedir. Yakıtınız olduğu halde gösterge yanıyorsa servise başvurmanız gerekmektedir.

6. Fren Balatası Göstergesi

Bu göstergenin yanması fren balatalarınızın aşındığı ve değişmesi gerektiği anlamına gelir. Fren disklerinizin acilen değişmesi için servise gitmenizde fayda var.

frenbalataa
havayastigi

7. Hava Yastığı ve Emniyet Kemeri Göstergesi

Bu gösterge emniyet kemerleri takılıyken bile yanıp sönüyor veya sürekli yanıyorsa hava yastığı sisteminizde arıza olduğunu belirtir ve hava yastığını kapatır. Kaza durumunda hava yastığı çalışmaz. En kısa sürede servise başvurmalısınız.

8. Motor Yağ Basıncı Göstergesi

Gösterge panelinde bu ikazı görmeniz durumunda yağ basıncınızın düştüğünü bildirir. Aracı durdurup servise başvurmalısınız.

motoryagi
esp.asr

9. ESP/ASR Sistemleri Göstergesi

Normalde bu gösterge pasiftir. ESP/ASR sistemleri devreye girdiğinde bu ışık yanıp söner. Bu arıza lambası sürekli yanıyorsa ESP/ASR sistemleri iptal edilmiş veya devre dışı kalmış demektir. Bilinçli olarak sistemleri kapatmadıysanız servise gitmenizde fayda var.

10. Egzoz Sistemi Kontrol Lambası 

Bu gösterge araç ilk çalıştığında yanar ve söner. Eğer aracınız hareket halindeyken bu gösterge ışığı yanmaya başladıysa veya araç çalıştıktan sonra sönmüyor ise aracınızın acilen servise götürülmesi gerekmektedir. Sadece yanıp sönüyorsa aracınızın servise ihtiyacı var anlamına gelir.

egzozsistemi
dizelparkuter

11. Dizel Partikül filtresi

Eğer aracınız dizel ise bu ikaz ışığı sizin araçta da var demektir. Bu göstergenin yanması dizel partikül filtresinin fazla kurumla dolduğu gösterir. Aracınızı 4. veya 5. viteste 2000 devir/dakikanın üzerinde 15-20 dakika boyunca kullanırsanız dizel partikül filtresi temizlenecektir. Hala sönmezse servise başvurmanızda fayda vardır. 

12. Dizel Motor Uyarı Göstergesi

Dizel araçlarda bulunan bir arıza lambasıdır. Araçta kontak açıldığında yanar. Söndükten sonra marşa basılır. Eğer sürüş sırasında bu uyarı ışığı yanarsa aracı acilen servise götürmeniz gerekmektedir.

dizelmotor
camyıkamasuyu

13. Cam Yıkama Suyu Göstergeleri

Bu göstergenin sürekli yanması cam suyunun bittiği anlamına gelir. Cam suyunu servise gitmeden kendinizde doldurabilirsiniz.

14. Diferansiyel Kilit Arıza Göstergesi

Aşırı hızlı gitmeniz bu ikaz ışığının yanmasının birinci sebebidir. Diğer anlamı ise arka aks diferansiyel kilidinde mekanik blokaj var demektir. Araba göstergeleri arasında en az rastlanan göstergedir.

difransiyelkilit
hızsabitleme

15. Adaptif Hız Sabitleme Göstergesi

Bu gösterge lambası otomatik vitesli araçlar için geçerlidir. Otomatik vites kolunun hareket etmesi için fren pedalına basmanız gerektiğini gösterir.

Gösterge/ikaz ışıkları aracınız hakkında önemli uyarılar vermektedir. Bu göstergelerden herhangi biri yandığı zaman mutlaka dikkate almalı ve en kısa sürede servise başvurmalısınız.